^Vissza

free templates joomla

__________________________________________________________________________

MAGYAR VETERÁN AUTÓ EGYESÜLET

Alapszabálya

módosításokkal egységes szerkezetben

___________________________________________________________________________

Alapító tagoka MAGYAR VETERÁN AUTÓ EGYESÜLETAlapszabályát céljainak elérése és működésének biztosítása érdekében, az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény és a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény alapján határozatlan időtartamra az alábbiak szerint határozzák meg.

A 2020. május hó 04. napján megtartott Közgyűlés az alábbi egységes szerkezetbe foglalt Alapszabályt fogadta el.

________________________________________________________________________________________

 

I. Az egyesület adatai

 

1./          Az egyesület neve:                                        MAGYAR VETERÁN AUTÓ EGYESÜLET     

 

2./        Az egyesület székhelye:                          3903 Bekecs, Béke utca 58. szám

3./          Az egyesület jogállása:                                 Az egyesület jogi személyiséggel rendelkező közhasznú civil szervezet, amely közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt, és azoktól támogatást nem fogad el, országgyűlési és önkormányzati képviselőjelöltet nem állít és nem is támogat. Nem állít jelöltet az Európai Parlamentbe, és nem jelöl polgármesteri posztra.

4./          Az Egyesület honlapja:                                 www.veteranautoegyesulet.hu 

A honlapon elérhető – többek között – az egyesület mindenkor hatályos Alapszabálya, a Vezetőség tagjainak neve és elérhetősége, továbbá az egyesület működésével és céljaival kapcsolatos hírek, felhívások, egyéb információk.

 

5./ Az Egyesület bélyegzője: Körbélyegző, az egyesület 1./ pontban rögzített magyar nevével, székhelyével és adószámával.

II. Az egyesület céljai és feladatai

 

1./ Az egyesület célja, hogy:

- elősegítse és támogassa elmúlt korok gépjárműveinek üzemképes, bemutatható állapotban tartását,

- felhívja az emberek, különösen az ifjúság figyelmét a technika és a természetes környezet kényes kapcsolatára, és ösztönzést adjon a természet szeretetére és védelmére,

- felkeltse a muzeális gépjárművek iránti érdeklődést, növelje azok számát, akik a muzeális gépjárművekkel történő törődést szervezett körülmények között kívánják végezni,

- autós-motoros programok szervezésének támogatásával gazdagítsa a technika, a termé­szet, a kultúra, a haza és más országok, népek megismerésének lehetőségét, 

- segítse a veteránautózást, motorozást szolgáló intézmények, létesítmények létrehozását, bemutatását és fejlesztését, valamint a szükséges eszközök és felszerelések beszerzési lehetőségeinek feltárását,

- támogassa a környezet- és a természetvédelem érdekeit szolgáló törekvéseket, szervezett tevékenységgel járuljon hozzá a természeti értékek védelméhez, a környezetvédelmi feladatok ellátásához,

- a különleges autókkal rendelkezők részére kulturális programok szervezése,

- régi típusú különleges autók kiállítása, sportrendezvények, illetve autós-motoros versenyek szervezése révén az autók és motorok iránt érdeklődőknek kulturált kikapcsolódási lehetőséget biztosítson,

- a fiatal versenyzők támogatása.

2./ A cél megvalósítása érdekében az egyesület tevékenysége, közhasznú tevékenysége:

- a különleges autókkal rendelkezők részére kulturális programok szervezése,

- régi típusú különleges autók kiállítása, hazai és nemzetközi események (kiállítások) megrendezése, más egyesületek által megrendezett eseményeken, és versenyeken való részvétel,

- szabadidős- és sportrendezvények, illetve autós-motoros versenyek szervezése, lebonyolítása,

- régi típusú különleges autók felkutatása, beszerzése,

- az autózással, a veterán autókkal kapcsolatos jogszabályi változások figyelemmel kísérése és az érdeklődők tájékoztatása,

- érdekképviselet,

- tehetséges versenyzők támogatása,

- az emberi tevékenység, az autózás környezetre, természetre gyakorolt hatásainak a feltárása, megismertetése,

- az autók okozta környezet- és természetterhelés, illetve szennyezés mértékének a vizsgálata,

- a környezet- és természetvédelem fontosságára nevelés,

- konkrét környezet- és természetvédelmi tevékenységek, cselekvések végzése,

- belföldi és külföldi egyesületekkel, klubokkal, szervezetekkel való társkapcsolatok létesítése, ápolása,

- az egyesületi élet alapjait képező öntevékeny közösségi élet kibontakozásának elősegítése,

- az egyesület hagyományainak ápolása,

- a tervszerű működéshez szükséges személyi és tárgyi feltételek megteremtése és biztosítása.

Az Egyesület feladata a céljai elérése érdekében szükséges teendők megszervezése, lebonyolítása, kapcsolattartása azokkal a személyekkel, szervezetekkel, akiknek és amelyeknek igénybevétele fontos a konkrét programok, célok megvalósításához.

3./ Az egyesület céljának megvalósítása érdekében együttműködik minden állami, civil és gazdálkodó szervezettel, más egyesülettel és szövetséggel, amelyek segítik az egyesület eredményes működését és céljainak megvalósítását.

4./ Az egyesület által biztosított szolgáltatások nyilvánosak, azokat bárki igénybe veheti (a jelen Alapszabályban foglaltak szerint).

5./ Az Egyesület az Ectv. 2.§ 20. pontja értelmében közhasznú tevékenységet folytat, amellyel a létesítő okiratban megjelölt közfeladatok teljesítését közvetlenül vagy közvetve szolgálja, ezzel hozzájárulva a társadalom és az egyén közös szükségleteinek kielégítéséhez.

6./ Az egyesület a közhasznúság körében kifejtett tevékenységét

- a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1)bekezdésében meghatározott helyi önkormányzati feladatok közül

                            - az egészséges életmód segítését célzó szolgáltatások (4. pont),

- a kulturális szolgáltatás (7. pont),

- a helyi környezet- és természetvédelem (11. pont)

közfeladatokhoz, és

- a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 76 §. (2) bek. e) pontjában meghatározott a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítése közfeladathoz

kapcsolódóan végzi.

III. Az egyesület tagsága

1./ Az egyesület tagja lehet minden jogi személy, és azok a természetes személyek, akik a 18. életévüket betöltötték – magyar és külföldi állampolgár egyaránt -, akik az egyesület célkitűzéseit a magukévá teszik, és alávetik magukat az egyesület Alapszabályának és egyéb szabályzatainak.

2./ A tagfelvételi kérelmet az egyesület Elnökéhez kell benyújtani írásban. Az Elnök a benyújtást követő 30 napon belül írásba foglalja javaslatát, amit figyelembe véve dönt a tagfelvételi kérelem tárgyában a Vezetőség. A Vezetőség ülését legkésőbb a tagfelvételi kérelem benyújtását követő 60 napon belül össze kell hívni. A tagsági jogviszony a tagfelvételi kérelem Vezetőség által történő elfogadását követő napon jön létre.

3./Az Elnök köteles az egyesületi tagokról naprakész nyilvántartást vezetni.

Az egyesület pártoló és tiszteletbeli tagjairól külön nyilvántartást kell vezetni.

4./ Pártoló tag lehet minden olyan természetes nagykorú személy, jogi személy, és egyéb szervezet, aki az egyesület Alapszabályát elfogadja, valamint erkölcsileg és anyagilag támogatja az egyesület működését. A pártoló tagnak jelöltet a Vezetőség határozattal nyilvánítja az egyesület pártoló tagjává. A pártoló tagság a rendes tagságra vonatkozó szabályok szerint keletkezik. A pártoló tag, illetve képviselője tanácskozási joggal részt vehet a Közgyűlésen, igénybe veheti az egyesület szolgáltatásait, de tisztségre nem választható, szavazati joga nincs.

A pártoló tagság támogatása értéke alapján emléklappal és oklevéllel elismerésben részesíthető.

5./ Tiszteletbeli tag lehet az a természetes személy, jogi személy és egyéb szervezet, akit az egyesület céljainak eléréséért kifejtett tevékenysége alapján a Közgyűléshatározatával az egyesület tiszteletbeli tagjává nyilvánít.

A tiszteletbeli tagság az egyesületben tagsági jogokat és kötelezettségeket nem keletkeztet, azzal a kivétellel, hogy a tiszteletbeli tag is jogosult tanácskozási joggal a Közgyűlésen részt venni, valamint köteles az Alapszabály rendelkezéseit betartani és az egyesület érdekeivel összhangban tevékenykedni.

6./ A jelen Alapszabályban, a továbbiakban mindazon rendelkezéseknél, ahol a „tag” kifejezés szerepel, csupán az egyesület rendes tagjait kell érteni, a pártoló tagokra, illetve a tiszteletbeli tagokra vonatkozó eltérő rendelkezések mindig pontosan tartalmazzák a „pártoló tag”, illetve a „tiszteletbeli tag” kifejezést.

7./ Az egyesületi tagság megszűnik:

$1·     a tag halálával, vagy jogutód nélküli megszűnésével,

$1·     a tag kilépésével,

$1·     a tagsági jogviszony egyesület általi felmondásával,

$1·     a tag kizárásával,

$1·     ha az egyesület megszűnik.

8./ A tag tagsági jogviszonyát az Elnökhöz intézett írásbeli nyilatkozattal bármikor, indokolás nélkül megszüntetheti (kilépés). A nyilatkozatot igazolható módon, postai úton tértivevényes ajánlott küldeményként kell megküldeni, vagy személyesen átvételi elismervény aláírása mellett írásban kell átadni az Elnöknek. A kilépés az Elnök részére történt bejelentéssel egyező időpontban hatályosul. Az Elnök a következő Közgyűlésen tájékoztatja a jelenlévőket a kilépő tag személyéről.

9./ Az egyesület a tagsági jogviszonyt harmincnapos határidővel írásban felmondhatja, ha a tagnak három hónapnál régebbi tagdíjtartozása áll fenn, és azt a postai úton tértivevényes ajánlott küldeményként kézbesített – a következményekre kioktató - fizetési felszólítás ellenére sem fizeti meg a fizetési felszólításban rögzített – legalább 15 napos - határidőn belül.

A felmondásról az egyesület Közgyűlése dönt.

10./ A Közgyűlés Vezetőség vagy bármely egyesületi tag írásban megtett indokolt javaslata alapján minősített többségi határozattal, a jelenlévő szavazati joggal rendelkező tagok legalább háromnegyedes szavazat-többségével az egyesületből kizárhatja azt a tagot, aki valamely, az egyesületi tagságból eredő kötelezettségét ismételten vagy súlyosan megszegi, így különösen, ha az egyesület céljával, szellemiségével, az Alapszabállyal össze nem egyeztethető magatartást tanúsít vagy jogszabályt, az Alapszabály, illetve a Közgyűlés határozatát ismételten vagy súlyosan megszegi. Ilyen ok különösen, ha a taggal szemben jogerős és végrehajtandó szabadságvesztés büntetést szabnak ki, illetve a közügyek gyakorlásától eltiltják.

A javaslatot az Elnökhöz kell benyújtani, aki a Közgyűlést a javaslat benyújtását követő 30 napon belüli időpontra köteles összehívni.

A tag kizárását kimondó határozatot írásba kell foglalni és indokolással kell ellátni. Az indokolásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. A kizáró határozatot a taggal ajánlott, tértivevényes ajánlott küldeményként, vagy átvételi elismervény mellett történő személyes átadással közölni kell.

11./ A tiszteletbeli és a pártoló tagi jogviszony megszűnhet:

- a tag halálával, jogutód nélküli megszűnésével,

- írásban történő lemondás Elnök részére történt bejelentésével, amely az Elnök részére történt bejelentéssel egyező időpontban hatályosul,

- az egyesületbe tagként történő belépéssel, a tagsági jogviszony létrejöttének a napján,

- az egyesület megszűnésével,

- a Közgyűlés minősített többséggel, a jelenlévő szavazati joggal rendelkező tagok legalább háromnegyedes szavazat-többségével meghozott döntésével (megvonás), abban az esetben, ha a tiszteletbeli, pártoló tag az egyesület céljával, szellemiségével, értékrendjével vagy az Alapszabállyal össze nem egyeztethető magatartást tanúsít.

12./ A III./10 és III/11. pontokban megjelölt, a kizárásra és a megvonásra irányuló eljárásokban csak azt követően hozható meg a kizárásról és a megvonásáról szóló határozat, hogy a határozattal érintett személyt meghallgatták, részére lehetőséget biztosítottak védekezésének előterjesztésére és az enyhítő és mentő körülmények ismertetésére.

13./ Az egyesület tagjai, pártoló és tiszteletbeli tagjai az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény rendelkezéseire figyelemmel hozzájárulnak, hogy a tagnyilvántartásban személyes adataik szerepeljenek, valamint az autós-motoros versenyek szervezésével, lebonyolításával összefüggésben az egyesület a személyes adataikat továbbítsa. A tagok, a pártoló és tiszteletbeli tagok hozzájárulnak ahhoz is, hogy nevük, és a róluk készült fénykép és videofelvételek az egyesületi honlapon közzétételre kerüljenek.

 

IV. A tagok jogai és kötelezettségei

1./ Az Egyesület tagjai

- aktívan részt vehetnek az egyesület tevékenységében és rendezvényein, továbbá a Közgyűlés határozatainak meghozatalában, észrevételeket, javaslatokat tehetnek, véleményt nyilváníthatnak az egyesület működésével kapcsolatban,

- a tagok ajánlásokat tehetnek az egyesületet érintő kérdések megtárgyalására, felvilágosítást kérhetnek az egyesület tevékenységéről, amelyre az egyesület elnöke 15 napon belül köteles választ adni,

- választhatnak, illetve választhatók az egyesület ügyintéző és képviseleti szerveibe, illetve tisztségeire, indítványt tehetnek a Közgyűlés és a Vezetőség napirendi pontjaira,

- betekinthetnek az egyesület nyilvántartásába,

- az egyesület tagjai jogaikat személyesen vagy meghatalmazott képviselőik útján gyakorolhatják. A nem természetes személy tagok jogaikat képviselőik útján gyakorolják.,

- a tagok és az egyesület szervei által hozott jog- vagy alapszabálysértő határozat hatályon kívül helyezése iránt jogorvoslattal élhetnek.

2./ Az egyesület tagja köteles:

- az egyesület Alapszabályát és belső szabályzatait, valamint az egyesület szervei által hozott határozatokat megtartani, az egyesület célját és szellemiségét, értékrendjét tiszteletben tartani, jó hírnevét óvni,

- a birtokában lévő egyesületi vagyontárgyat a jó gazda módjára megóvni,

- a tagdíjfizetési kötelezettséget határidőben teljesíteni,

- a vállalt feladatait körültekintően teljesíteni,

- az egyesület céljainak megvalósulását elősegíteni.

 

3./ Az egyesület valamennyi rendes tagja egyenlő jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik. A tagsági jogok forgalomképtelenek és nem örökölhetők.

 

V. összeférhetetlenségi szabályok

1./ Az egyesület vezető tisztségviselője az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták. A vezető tisztségviselő ügyvezetési feladatait személyesen köteles ellátni.

Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült.

Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet. Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől.

2./ Nem lehet a felügyelő szerv elnöke vagy tagja, illetve könyvvizsgálója az a személy, aki

a) a döntéshozó szerv, illetve az ügyvezető szerv elnöke vagy tagja (ide nem értve az egyesület döntéshozó szervének azon tagjait, akik tisztséget nem töltenek be),

b) a közhasznú szervezettel e megbízatásán kívüli más tevékenység kifejtésére irányuló munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll, ha jogszabály másképp nem rendelkezik,

c) a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásából részesül - kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatásokat, és az egyesület által tagjának a tagsági jogviszony alapján a létesítő okiratban foglaltaknak megfelelően nyújtott cél szerinti juttatást -, illetve

d) az a)-c) pontban meghatározott személyek közeli hozzátartozója.

3./ A döntést hozó szerv határozathozatalában nem szavazhat az,

a) akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít,

b) akivel a határozat szerint szerződést kell kötni,

c) aki ellen a határozat alapján pert kell indítani,

d) akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek nem tagja vagy alapítója,

e) aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll, vagy

f) aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.

Továbbá a döntéshozó szerv, valamint az ügyvezető szervhatározathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója a határozat alapján

a) kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy

b) bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve az egyesület által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.

4./ A közhasznú szervezet megszűnését követő három évig nem lehet más közhasznú szervezet vezető tisztségviselője az a személy, aki korábban olyan közhasznú szervezet vezető tisztségviselője volt - annak megszűnését megelőző két évben legalább egy évig -,

  1. amely jogutód nélkül szűnt meg úgy, hogy az állami adó- és vámhatóságnál nyilvántartott adó- és vámtartozását nem egyenlítette ki,
  2. amellyel szemben az állami adó- és vámhatóság jelentős összegű adóhiányt tárt fel,
  3. amellyel szemben az állami adó- és vámhatóság üzletlezárás intézkedést alkalmazott, vagy üzletlezárást helyettesítő bírságot szabott ki,
  4. amelynek adószámát az állami adó- és vámhatóság az adózás rendjéről szóló törvény szerint felfüggesztette vagy törölte.

5./ A vezető tisztségviselő, illetve az ennek jelölt személy köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt.

 

Az egyesület szervezete

 

VI.A KÖZGYŰLÉS

 

1./Az egyesület legfőbb döntést hozó szerve a Közgyűlés, amelyet a tagok összessége alkot. Évente legalább egy alkalommal össze kell hívni, legkésőbb az adózás rendje szerinti beszámolási (mérlegbeadási) határidő lejártát megelőző napig. Az Elnök, ha azt a Törvényszék elrendeli, ha az ügyészség a törvényes működés helyreállítása érdekében kezdeményezi, illetve ha a tagok legalább 1/4-e az ok és a cél megjelölésével írásban kéri a Közgyűlést egyéb alkalmakkor is köteles összehívni, a kezdeményezést követő 30 napon belüli időpontra. A Közgyűlés ülései nyilvánosak.

2./ A Közgyűlés hatáskörébe tartozik:

a) az alapszabály elfogadása, módosítása,

b) az egyesület megszűnésének, egyesülésének és szétválásának elhatározása,

c) a vezető tisztségviselő megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása,

d) az éves költségvetés elfogadása,

e) az éves pénzügyi terv, illetve az előző éves pénzügyi terv teljesítéséről szóló - a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint készített – beszámoló, valamint a Vezetőségnek az egyesület vagyoni helyzetéről szóló jelentésének az elfogadása,

f) az olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet az egyesület saját tagjával, vezető tisztségviselőjével, a felügyelőbizottság tagjával vagy ezek hozzátartozójával köt;,

g) a jelenlegi és korábbi egyesületi tagok, a vezető tisztségviselők és a felügyelőbizottsági tagok vagy más egyesületi szervek tagjai elleni kártérítési igények érvényesítéséről való döntés,

h) a felügyelőbizottság tagjainak megválasztása, visszahívásuk és díjazásuk megállapítása,

i) a választott könyvvizsgáló megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása, és

j) a végelszámoló kijelölése,

k) az éves jelentés, az éves beszámoló, és a közhasznúsági mellékelt elfogadása. Az egyesület köteles az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejűleg éves jelentést, közhasznúsági mellékletet is készíteni, amelyet a beszámolóval azonos módon köteles jóváhagyni, letétbe helyezni és közzétenni. Az éves jelentés és a közhasznúsági melléklet elfogadása a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik. Az egyesület éves beszámolójának jóváhagyása az éves jelentés és a közhasznúsági melléklet elfogadásával egyidejűleg, a tárgyévet követő év május 31. napjáig a Közgyűlés döntése alapján történik.,

l) tag kizárása, a tagsági jogviszony felmondása, tiszteletbeli és pártoló tagi cím megvonása,

m) befektetési tevékenység esetén a befektetési szabályzat elfogadása,

n) a felügyelő bizottság, a könyvvizsgáló, a Vezetőség beszámolójának megvitatása,

o) döntés mindazokban az ügyekben, amelyeket jogszabály, az Alapszabály a kizárólagos hatáskörébe utal.

3./ A Közgyűlést az Elnök vagy az általa megbízott vezetőségi tag hívja össze valamennyi regisztrált tag – a pártoló és a tiszteletbeli tagok is -, illetve a meghívottak előzetes írásbeli értesítésével az egyesület székhelyére vagy telephelyére.

A meghívót elektronikus levél formájában, vagy postai úton tértivevényes ajánlott küldeményként meg kell küldeni, vagy személyesen átvételi elismervény aláírása mellett írásban át kell adni a tervezett időpontot megelőzően legalább hét nappal az egyesület neve és székhelye, az ülés helye és ideje, a napirendi pontok, a távolmaradás következményeire történő figyelemfelhívás, valamint a határozatképtelenség esetén megtartandó esetleges megismételt Közgyűlés helyének és idejének pontos megjelölésével.

A napirendet a meghívóban olyan részletességgel kell feltüntetni, hogy a szavazásra jogosultak a tárgyalni kívánt témakörökben álláspontjukat kialakíthassák.

A közgyűlési meghívó kézbesítésétől számított három napon belül a tagok és az egyesület szervei a Közgyűlést összehívó személytől a napirend kiegészítését kérhetik, a kiegészítés indokolásával.

A napirend kiegészítésének tárgyában a Közgyűlést összehívó személy jogosult dönteni. Ha a napirend kiegészítése iránti kérelemről nem dönt vagy azt elutasítja, a Közgyűlés a napirend elfogadásáról szóló határozat meghozatalát megelőzően külön dönt a napirend kiegészítésének tárgyában.

4./ A Közgyűlés akkor határozatképes, ha azon a leadható szavazatok több mint felét képviselő szavazásra jogosult részt vesz. A határozatképességet minden határozathozatalnál vizsgálni kell.

A határozatképtelenség miatt 15 napon belül megismételt Közgyűlés az eredeti meghívóban rögzített napirendi pontok tekintetében a jelenlévők számától függetlenül határozatképes abban az esetben, ha a távolmaradás jogkövetkezményeire a tagok figyelmét a meghívóban kifejezetten felhívták. A megismételt Közgyűlés időpontjául az eredeti Közgyűlés napját is ki lehet tűzni azzal, hogy az eredeti és a megismételt Közgyűlés kezdete között legalább félóra időtartamnak kell lennie. Amennyiben a megismételt Közgyűlés megtartására nem az eredeti Közgyűlés napján kerül sor, úgy erre – a VI.3. pontban foglaltakat betartva - új meghívó kibocsátásával kell a tagokat meghívni.

5./ A Közgyűlés hatáskörébe tartozó ügyekben határozatait a jelenlévő szavazati joggal rendelkező tagok egyszerű szótöbbségével hozza, kivéve ha törvény, vagy az Alapszabály ettől eltérően rendelkezik.

5.1/ Az egyesület Alapszabályának módosításához a jelen lévő tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.

Az egyesület céljának módosításához és az egyesület megszűnéséről szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges.

Az egyesület egyesülésének és szétválásának elhatározásához, a tag kizárásához, a tagsági jogviszony felmondásához, tiszteletbeli és pártoló tagi cím megvonásához, és a megválasztott tisztségviselők visszahívásáról való döntéshez a jelenlévő szavazati joggal rendelkező tagok minősített többségének – a jelenlévő tagok 3/4-ének – igenlő szavazata szükséges.

Tagkizárásra, felmondásra vonatkozó döntés meghozatalakor az érintett tag szavazati jogát nem gyakorolhatja.

6./ A Közgyűlés az éves beszámoló és a közhasznúsági melléklet elfogadásáról akkor dönthet, ha a Közgyűlésen a leadható szavazatok több mint felét képviselő szavazásra jogosult részt vesz (határozatképesség). A Közgyűlés az éves beszámoló és a közhasznúsági melléklet elfogadásáról szóló határozatát a jelen lévő szavazati joggal rendelkező tagok kétharmados szótöbbségével hozza nyílt szavazással.

7./ A Közgyűlés ülését a levezető elnök vezeti, akit a Közgyűlés az ülés megkezdésekor választ meg a jelenlévő tagok közül egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással.

A Közgyűlés jegyzőkönyv-vezetőjét és a jegyzőkönyv-hitelesítőket a levezető elnök javaslatára a Közgyűlés választja meg a jelenlévő személyek közül egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással.

A szavazatszámlálók személyére a Közgyűlés levezető elnöke tesz javaslatot, személyükről a jelenlévő szavazati joggal rendelkező tagok egyszerű szótöbbségével határoznak nyílt szavazással. A három tagú szavazatszámláló bizottság megválasztása akkor kötelező, ha a Közgyűlés valamely kérdésben titkos szavazással dönt.

8./ A Közgyűlés határozatait – a személyi kérdésekben való döntés kivételével – nyílt szavazással hozza meg, személyi kérdésekben titkos szavazással dönt. Amennyiben a szervezet tisztségviselőinek megválasztása során az adott tisztségre csak egy jelölt került állításra, úgy a tagok ebben a kérdésben nyílt szavazással is dönthetnek. Erre a levezető elnök tesz indítványt és a Közgyűlés dönt egyszerű szótöbbséggel. Az ügy jelentőségére és jellegére tekintettel a levezető elnök titkos szavazást rendelhet el, illetve arra a jelenlévő tagok legalább 1/4-e nevük megjelölése mellett indítványt tehet.

Több jelölt esetén megválasztottnak azt a személyt kell tekinteni, aki az érvényes szavazatok több mint felét megszerezte. Amennyiben a jelöltek közül senki nem kapja meg az érvényes szavazatok több mint felét, abban az esetben a tisztségre jelölt két legtöbb szavazatot szerzett személy között újabb szavazást kell tartani.

A megismételt szavazás győztese a több szavazatot kapott személy lesz.

9./ A megválasztott tisztségviselő visszahívásának napirendre vételére bármely tag javaslatot tehet. Napirendre vétele esetén a Közgyűlés a visszahívás okát és körülményeit megtárgyalja. A Közgyűlés a visszahívásról a jelenlévő tagok 3/4-ének igenlő szavazatával dönt titkos szavazással.

10./ Minden tagnak egy szavazata van. Szavazategyenlőség esetén a napirendi kérdésben a Közgyűlés újabb szavazást tart. Amennyiben a szavazategyenlőség ismét fennáll, a napirendi javaslatot el nem fogadottnak kell tekinteni.

11./ A Közgyűlés üléseiről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelynek tartalmaznia kell az ülés helyét és idejét, napirendjét, a jelenlévők nevét, a határozatképességre utalást, az ülésen történtekre utalást, az elhangzottak lényegét utalva a felszólaló(k) személyére, valamint külön sorszámmal ellátva a Közgyűlés döntéseit (határozatait) és azok hatályát. Az egyes döntések mellett fel kell tüntetni a döntést támogatók és ellenzők számát (ha lehetséges személyét).

A jegyzőkönyvet a levezető elnök és a jegyzőkönyv-vezető aláírásával látja el, valamint a megválasztott jegyzőkönyv-hitelesítők aláírásukkal hitelesítik.

A közgyűlési határozatokat az érintettekkel igazolható módon, postai úton tértivevényes ajánlott küldeménykén kell közölni vagy személyesen átvételi elismervény aláírása mellett írásban kell átadni a határozat meghozatalától számított 15 napon belül.

Az Elnök köteles a Közgyűlés által meghozott határozatokat a Határozatok Könyvébe bejegyezni. A Határozatok Könyve oly módon tartalmazza a határozatokat, hogy abból a Közgyűlés döntésének tartalma, időpontja és hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya (ha lehetséges személye) megállapítható legyen.

12./ A szükséges tisztújítás érdekében a Közgyűlést a korábbi tisztségviselő(k) tisztségének a megszűnését követő 60 napon belül össze kell hívni.

13./ A Közgyűlés ülésének Alapszabályszerű lebonyolításáért a levezető elnök felel, aki köteles az ülés rendjét fenntartani. Ennek érdekében

a) az ülést megnyitja és szünetet rendel el,

b) megállapítja a határozatképességet,

c) ismerteti a napirendet,

d) a felszólalóknak szód ad, illetve megvonja azt,

e) összegzi és szavazásra bocsátja a határozati javaslatokat,

f) megállapítja a szavazás eredményét,

g) berekeszti az ülést.

VII. Az ÜGYVEZETŐ

1./ Az egyesület ügyintézője és képviselője az ügyvezető, Az ügyvezetőt a Közgyűlés egyszerű szótöbbséggel, titkos – vagy az Alapszabály VI. 8./ pontjában rögzített feltétel esetén nyílt – szavazással választja meg határozott időre, azaz 2025.05.04. napjáig.

Az egyesület ügyvezetője

Szerbin Ildikó (an.: Kiss Éva, lakcím: 3900 Szerencs, Példánykert köz 1 1/1)

 

2./Az ügyvezető köteles a Közgyűlés ülésén köteles részt venni, a Közgyűlésen az egyesülettel kapcsolatos kérdésekre válaszolni, az egyesület tevékenységéről és gazdasági helyzetéről beszámolni.

3./ Az Ügyvezető hatáskörébe tartozik:

a) az egyesület napi ügyeinek vitele, az ügyvezetés hatáskörébe tartozó ügyekben a döntések meghozatala,

b) a beszámolók előkészítése és azoknak a Közgyűlés elé terjesztése,

c) fejlesztési tervek, éves munkaprogramok, az éves költségvetés elkészítése és annak a Közgyűlés elé terjesztése, valamint megfelelő fedezet birtokában döntés rendkívüli, a költségvetésben nem szereplő, az előirányzatot meghaladó kiadásokról, és a költségvetés szükség szerinti átcsoportosításáról,

d) az egyesületi vagyon kezelése, a vagyon felhasználására és befektetésére vonatkozó, a Közgyűlés hatáskörébe nem tartozó döntések meghozatala és végrehajtása,

e) az egyesület jogszabály és az Alapszabály szerinti szervei megalakításának és a tisztségviselők megválasztatásának előkészítése,

f) a Közgyűlés összehívása, a tagság és az egyesület szerveinek értesítése,

g) az általa összehívott Közgyűlés napirendi pontjainak meghatározása,

h) részvétel a Közgyűlésen és válaszadás az egyesülettel kapcsolatos kérdésekre,

i)a működőképesség fenntartása,

j) az egyesület szervezeti okiratainak és egyéb könyveinek vezetése,

k) az egyesület működésével kapcsolatos iratok megőrzése,

l) az egyesületet érintő megszűnési ok fennállásának mindenkori vizsgálata és annak bekövetkezte esetén a vonatkozó hatályos törvényben előírt intézkedések megtétele,

m) a Közgyűlés határozatainak végrehajtása,

n) az egyesület képviselete harmadik személyekkel szemben, hatóságok, illetőleg bíróság előtt,

o) az éves jelentés, az éves beszámoló és a közhasznúsági melléklet tervezetének elkészítése, és jóváhagyás céljából a Közgyűlés elé terjesztése,

p) a számviteli politika meghatározása, az etikai szabályok elfogadása,

q) rendezvények szervezése, éves rendezvény-, versenynaptár kidolgozása, jóváhagyása,

r) a tagdíj mértékének meghatározása,

s) elfogadja az Egyesület Szervezeti és Működési Szabályzatát,

t) a rendes és pártoló tagok felvétele,

u) döntés minden olyan egyéb kérdésben, amely nem tartozik a Közgyűlés, illetve más szerv kizárólagos hatáskörébe.

4./ A Közgyűlést össze kell hívni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha

a) az egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi,

b) az egyesület előreláthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni, vagy

c) az egyesület céljainak elérése veszélybe került.

Az összehívott Közgyűlésen a tagok kötelesek az összehívásra okot adó körülmény megszüntetése érdekében intézkedést tenni vagy az egyesület megszüntetéséről dönteni.

5./ Az Ügyvezető az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejűleg éves jelentést készít.

  

Az éves jelentés tartalmazza:

- a számviteli beszámolót,

- a költségvetési támogatás felhasználását,

- a vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatást,

- a cél szerinti juttatások kimutatását,

- a központi költségvetési szervtől, a kisebbségi települési önkormányzattól, a helyi önkormányzattól, az elkülönített állami pénzalaptól, a települési önkormányzatok társulásától és mindezek szerveitől kapott támogatás mértékét,

- a közhasznú tevékenységről szóló rövid tartalmú beszámolót,a közhasznú jogállás megállapításához szükséges 2011. évi CLXXV. törvény32. § -a szerinti adatokat, mutatókat,

- a vezető tisztségviselőknek nyújtott juttatások értékét, illetve összegét, a juttatásban részesülő vezető tisztségek felsorolását,

- az éves tevékenységről szóló rövid tartalmi beszámolót.

6./ Megszűnik a vezető tisztségviselő megbízatása

a) a megbízás időtartamának lejártával,

b) megszüntető feltételhez kötött megbízatás esetén a feltétel bekövetkezésével,

c) visszahívással,

d) lemondással,

e) a vezető tisztségviselő halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével,

f) a vezető tisztségviselő cselekvőképességének a tevékenysége ellátásához szükséges körben történő korlátozásával,

g) a vezető tisztségviselővel szembeni kizáró vagy összeférhetetlenségi ok bekövetkeztével.

7./ A Közgyűlés az ügyvezetőt bármikor, indokolás nélkül visszahívhatja.

Az Ügyvezető megbízatásáról az egyesülethez címzett, a Közgyűléshez intézett írásban tett nyilatkozattal bármikor lemondhatnak.

Ha az egyesület működőképessége ezt megkívánja, a lemondás az új vezető tisztségviselő megválasztásával, ennek hiányában legkésőbb a bejelentéstől számított hatvanadik napon válik hatályossá.

 

VIII. Az Egyesület főtitkára és adminisztrációs titkára

1./ Az Egyesület főtitkárt és adminisztrációs titkárt nem választ

 

IX.A Vezetőség tagjai

1./ Az Egyesület Vezetőséget nem választ.

X. Felügyelőbizottság

1./ Az Egyesület Felügyelőbizottságot nem választ.

.

XI. Az egyesület képviselete


1./ Az egyesületet képviseletére az Ügyvezető önállóan jogosult.

2./ A bankszámla felett való rendelkezéshez minden esetben egy képviseleti joggal felruházott személy aláírása szükséges.Az Egyesület bankszámlája felett az alábbi személy jogosult rendelkezni: Szerbin Ildikó ügyvezető.

XII. Az egyesület működése és gazdálkodása

1./ Az egyesület céljai megvalósítása gazdasági feltételeinek biztosítása érdekében gazdasági-vállalkozási tevékenységet folytathat, amennyiben ez az a közhasznú és az alapcél szerinti tevékenységét nem veszélyezteti.

2./ Az egyesület váltót, illetve más hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt nem bocsáthat ki.

Az egyesület gazdasági-vállalkozási tevékenységének fejlesztéséhez működésének fenntartását, illetve közhasznú tevékenységét veszélyeztető mértékű hitelt nem vehet fel.

3./ Az egyesületnek ingó- és ingatlan vagyona lehet, amellyel a vonatkozó jogszabályi rendelkezések és az Alapszabály keretei között önállóan rendelkezik. Az egyesület a vagyonával önállóan gazdálkodik, tartozásaiért saját vagyonával felel. Az egyesület tagjai - a tagdíj megfizetésén túl – az egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.

                                                      

4./   A tagdíj összege 2020. évben 50.000.- Ft/év/fő. A tagdíjak összegéről 2021. január 1-től az ügyvezető dönt. A tagdíjat a tagok egy összegben, a 2020 évben december 15-ig, ezt követően minden év március 31-ig kötelesek befizetni készpénzben az egyesület pénztárába átvételi elismervény ellenében.

Az egyesületi rendes tagok évente rendszeresen tagíjat fizetnek.

A pártoló tagok és a tiszteletbeli tagok megajánlás, illetve megállapodás szerinti tagdíjat fizetnek.

5./ Az egyesület gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, a tagok részére nyereséget nem juttathat, azt az Alapszabályban meghatározott közhasznú tevékenységére, céljaira fordítja.

6./ Az egyesületet a tagok elsődlegesen nem gazdasági tevékenység céljára alapították, és az egyesület gazdasági, vállalkozási tevékenységet kizárólag másodlagos jelleggel, a céljainak elérését elősegítendő és a céljai elérését és közhasznú tevékenységét nem veszélyeztető módon folytathat.


7./ A közhasznú szervezet a vezető tisztségviselőt, a támogatót, az önkéntest, valamint e személyek közeli hozzátartozóját - a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető szolgáltatások, illetve az egyesület által tagjának a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő juttatások kivételével - cél szerinti juttatásban nem részesítheti.

 

8./ Az egyesület alapcél szerinti tevékenységéből, illetve a gazdasági-vállalkozási tevékenységéből származó bevételeit és költségeit, ráfordításait (kiadásait) elkülönítetten kell nyilvántartani.

9./ Ha az egyesület bármely cél szerinti juttatását pályázathoz köti, apályázat nem tartalmazhat olyan feltételeket, amelyekből – az eset összes körülményeinek mérlegelésével – megállapítható, hogy a pályázatnak előre meghatározott nyertese van (színlelt pályázat). Színlelt pályázat a cél szerinti juttatás alapjául nem szolgálhat

A vezetőség által kiírt pályázatok nyilvánosak, azok az egyesület székhelyén kihelyezett egyesületi hirdetőtáblán vagy az egyesület honlapján kerülnek közzétételre.

10./ Az egyesület ösztöndíjat és egyszeri támogatást is nyújthat, valamint az egyesületi célok mind hatékonyabb megvalósítása érdekében fő- és mellékállású alkalmazottat is foglalkoztathat. A munkáltatói jogokat az Elnök gyakorolja az alkalmazottak felett. Az egyesület elnöki tisztségét betöltő személy felett a Vezetőség által kijelölt vezetőségi tag gyakorolja a munkáltatói jogokat, aki nem lehet az egyesület Elnöke.

11./ Az egyesület gazdasági-vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez.

XIII. Az egyesület megszűnése

1./ Az egyesület jogutód nélkül megszűnik, ha

a) határozott időre jött létre és a meghatározott időtartam eltelt,

b) megszűnése meghatározott feltétel bekövetkezéséhez kötött és e feltétel bekövetkezett,

c) a tagok kimondják megszűnését,

d) az arra jogosult szerv megszünteti,

e) az egyesület megvalósította célját vagy az egyesület céljának megvalósítása lehetetlenné vált, és új célt nem határoztak meg; vagy

f) az egyesület tagjainak száma hat hónapon keresztül nem éri el a tíz főt,

feltéve mindegyik esetben, hogy az egyesület vagyoni viszonyainak lezárására irányuló megfelelő eljárás lefolytatását követően a bíróság az egyesületet a nyilvántartásból törli.

2./ Az egyesület megszűnése esetén vagyonát elsődlegesen a hitelezők kielégítésére kell fordítani. A hitelezők kielégítése után megmaradt vagyont - amennyiben a vonatkozó hatályos jogszabályok másként nem rendelkeznek - a Közgyűlés a Magyar Veteránautó és Motoros Szövetségtámogatására fordítja, amit a vonatkozó hatályos jogszabályokban meghatározott módon nyilvánosságra kell hozni.

3./ Az egyesület csak egyesülettel egyesülhet és csak egyesületekre válhat szét.

XIV. Záró rendelkezések

1./ A jelen Alapszabályban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvéről szóló 2013. évi V. törvény, a 2011. évi CLXXV. törvény, illetőleg a további vonatkozó hatályos jogszabályok rendelkezései megfelelően irányadók.


2./ Az egyesület új, egységes szerkezetbe foglalt átfogóan módosított Alapszabályát a Közgyűlés 2019. november hó 07. napján fogadta el egyhangú határozattal.

3./ Az Alapszabály és a nyilvántartásba vételhez szükséges egyéb okiratok Miskolci Törvényszék felé történő benyújtása felől az Elnök köteles intézkedni.

Az Alapszabály 2020. május hó 04. napján elfogadott módosításai félkövér betűvel kerültek szedésre.

Alulírottak, mint aMAGYAR VETERÁN AUTÓ EGYESÜLET tagjai aláírásunkkal igazoljuk, hogy az Alapszabály módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel a 2020.07.01. napján kelt az alapszabály módosítását elfogadó nyilatkozatban foglalt módosítások alapján hatályos tartalomnak.

Bekecs, 2020.07.01.

 

 

 

                    Szerbin Ildikó ügyvezető, tag                                                       Fincziczki Zsuzsanna tag

                                 Szerbin Éva tag                                                                 Szerbin Judit tag

 

 

 

                                  Egri Máté tag                                                                        Fükő Flóra tag

 

                                Szerbin Ádám tag                                                                   Ringer Bence tag

                                Szerbin Lászlóné tag                                                              Fincziczki Istvánné tag

Copyright © 2013. Magyar Veteranautó Egyesület Bekecs  Rights Reserved.